AK Partili vekil böyle diyor: ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf etmiş olur!

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP ve AK Partili isimler arasında ÖSO tartışması yaşandı. Eski AB Bakanı da olan AK Parti Milletvekili Volkan Bozkır, CHP’lilerin ÖSO ile ilgili eleştirilerine “ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf etmiş olur” sözleriyle yanıt verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde Afrin zeytini tartışması yaşandı.

“ÖSO’nun sözcüsüyüm evet”

CHP’li Ünal Çeviköz’ün “Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağları Türkiye üzerinden ihraç edildi” demesi üzerine CHP’li Abdüllatif Şener’in AK Partililere “ÖSO’nun sözcüsü müsünüz” demesi üzerine AK partili İbrahim Aydemir “ÖSO’nun sözcüsüyüz evet” yanıtını verdi.

”AK Parti’nin Suriye’den çakma niyeti yok”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve bağımsızlığını Gaziantep merkezli geçici Suriye Hükümeti kurarak, bu oluşumun başkanını da televizyonlara çıkararak, bu oluşumun Suriye’den alınan diplomalara denklik vermesine izin vererek, Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir. Bütün dünya, Suriye’deki askeri varlığımızın giderek azaltılmasını beklerken, görülen odur ki AK Parti’nin Suriye’den çıkmaya niyeti yoktur.

Tartışma iyice alevlendi

Çeviköz’ün sözlerine sert yanıt veren AK Partili Volkan Bozkır, şöyle konuştu: Efendim, ÖSO zeytin hırsızıymış. Bu lafı aynen iade ediyorum, ‘zeytin hırsızı’ dediği ÖSO derken Türk Silahlı Kuvvetleri’yle bu bölgelerde üç harekâtı gerçekleştirmiş ve şehitler vermiş insanlardan bahsediyoruz, gruptan bahsediyoruz. Bu şekilde bir ifadeyi 500 bin Suriyeliyi katletmiş Beşar Esad’ın elini sıkmak için yarışa giren bir partinin temsilcisinin söylemesini de doğrusu yadırgamadım.

”ÖSO’nun sözcüsüyüm var mı?”

CHP’li Milletvekili Abdüllatif Şener, “Sayın Volkan Bozkır, ÖSO’nun sözcüsü mü?” demesi üzerine AK Partili İbrahim Aydemir, “Benle beraber hareket ediyorsa evet sözcüsüyüm, var mı!” diye seslendi. Bozkır da şu ifadeleri kullandı: Türk Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte hareket eden ÖSO’dan bahsediyoruz. Eğer ÖSO’ya bu laf ediliyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikte hareket ediyor; ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de laf etmiş olur, onun için iade ettim.

”Biz almazsak kim alacak kim satacak?”

AK Partili Uğur Aydemir de bütçe konuşmasında konuyu yeniden gündeme getirdi. “Afrin’den veya Suriye’den zeytin ve zeytinyağı Türkiye’ye gelmekte midir? Evet, gelmektedir” diyen Aydemir “Orada yaşayan insanlar, Afrin’deki insanlar zeytin üretmektedirler, zeytinyağı üretmektedirler. Eğer biz bunları Türkiye olarak almazsak bunları kim alacak değerli arkadaşlar? Kim alır bunları, kim satar?” dedi.