Aleni usulsüzlük Sayıştay raporunda: Tatile belediye aracıyla çıkıp parasını halka ödetti!

İstanbul Güngören Belediyesi’nde Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlükler belediye binası önündeki açıklamayla protesto edildi…

CHP Sayıştay’ın 2017 Belediye Denetim Raporlarında tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili Güngören Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. EMEP, İYİ Parti, HDP ve SP’nin de destek verdiği açıklamada konuşan CHP Güngören İlçe Başkanı Temel Akkoç belediye bütçesinin son 3 yılda sürekli açık verdiğini ifade etti.

Belediye yönetiminin tatile belediye aracı ile gidip, benzin, otoban, köprü parasını devlete ödettiğini vurgulayan Akkoç, “Bu açıkları veren belediye yönetimi hiçbir sorumluluk hissetmemekte, en ufak sıkıntı dahi duymamaktadır. Görev süreleri boyunca; plansız, hesapsız, hukuksuz, bilgisiz, şeffaf olmayan bir belediyecilik anlayışı ortaya koyduklarından, bu yönetimden tasarruf beklemek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

”halkın parasından yaklaşık 3 milyon lira çöpe gitti…”

CHP İstanbul Milletvekilleri Avukat Turan Aydoğan ve Özgür Karabat ile CHP’nin İstanbul Büyükşehir ve Göngören Belediye Meclis üyelerinin de katıldığı eylemde konuşan Akkoç, Güngören belediyesinin halkın kaynakları ile TÜRGEV ve Ensar Vakfına ait 3 yurt binasının kirasını, dekorasyonunu, tamirat ve tadilatını yaptığın söyledi. Yurt olarak tesis edilen üç adet binanın kira bedeli için yıllık yaklaşık 600 bin lira, binaların yurt haline getirilmesi için yaklaşık 1 milyon 300 bin lira tadilat masrafı ve demirbaş alımı için de yaklaşık 900 bin lira harcandığına dikkat çeken Akkoç, bu binaların daha sonra boşaltıldığını belirtti. Akkoç, bu nedenle halkın parasından yaklaşık 3 milyon liranın çöpe gittiği söyledi.

”Plansız, hesapsız, hukuksuz ve bilgisiz! Tasarruf beklemek mümkün değil…”

Raporun Güngören Belediyesinin gayrimenkullerinin doğru kaydedilmediğini de gösterdiğini belirten Akkoç, “Sayıştay tarafından yapılan incelemede, idarenin tuttuğu taşınmaz kayıtları ile muhasebe kayıtlarının tür ve tutarları yönünden örtüşmediği tespit edilmiştir. İdarenin taşınmaz kayıtları 241 milyon 820 bin lira iken, muhasebe kayıtlarında ise 427 milyon 197 Bin lira görünmektedir” diye belirtti. Akkoç, bu nedenle 185 milyon liralık bir fark ortaya çıktığının altını çizdi.

”Halka hizmetkârlık vaadi ile gelenlerin, halkın parasını har vurup harman savurmadaki marifetleri…”

“Belediyenin kiraladığı araçları devlet hizmeti, belediye görevi dışında, özel işlerinde, hafta sonu tatillerinde, yıllık izinlerinde kullanan, benzinini, otoyol ücretini, köprü ücretini belediyeye ödetenleri görmemizi sağlamıştır” diyen Temel Akkoç, şu noktalara dikkat çekti:

“Halka hizmetkârlık vaadi ile gelenlerin, halkın parasını har vurup harman savurmadaki marifetlerini bizlere Sayıştay denetçileri net şekilde göstermiştir. Tatile belediye aracı ile giden, benzin, otoban, köprü parasını devlete ödetenler zevki sefa içerisinde yaşarken belediye bütçelerinden muhtaçlara ayrılan ödeneğin yüzde 1’de kalmasını ne ile izah edeceklerdir.”

BELEDİYE KAYNAKLARI YANDAŞLARA AKMIŞ

Açıklamada dikkat çeken vurgular;

– Güngören Belediyesi kadro yönetmeliğinde yer almamasına rağmen; ‘Başkan Danışmanlığı’ adı altında, olmayan bir kadro yaratmış ve yüksek tutarda ücretler ödenmiştir.

– Güngören Belediyesi; özel kalem müdürlüğünü devlet memuriyetine sınavsız giriş merkezi olarak kullanmaktadır. Belediye 30 günde devlet memurları yaratmıştır.

– 34 AYS 11 plakalı araç belediyeye göre Tanoba Belediyesi’ne satılmışken, araç akıbeti hakkında Tanoba Belediyesi’ne sorulduğunda, araç hakkında bilgileri olmadığı ifade edilmiştir. Hatta aracın karıştığı kaza dolayısıyla belediye tazminata mahkûm edilmiştir. Belediye tazminatı bütçeden ödemiştir.

– Belediyemiz hak etmeyen personele ‘aile yardımı’ yapmış, çalışan ve emekli eşleri olan personel de bu yardımları almıştır.

– Belediyemiz, kendi personelleri dışındaki kurumlardaki memurlara hediye çeki dağıtımı yaparak Güngören halkının parasını hukuksuz şekilde dağıtmaktadır.

– Güngören Belediyesi kiraya verdiği 20 adet taşınmazın muhasebe kayıtlarını yapmamıştır.

‘Ambalaj ve Cam Atıkları Toplama İşi’ için Güngören’de iki firma yetkilendirilerek protokol yapılmış, imtiyaz verilmiş ancak gelir elde edilmemiştir. Bu iki firma yaklaşık 90 bin lira ilgili vakıf ve kuruluşlardan almış, 2 milyon 800 bin lira da bu işten gelir elde etmiştir. Yani yaklaşık 3 milyon lira halkın parası birilerine peşkeş çekilmiştir.”

 

Fotoğraf: CHP Basın Bülteni