Çin, Ay yapıyor! Kör noktaları bile aydınlatabilecek güçte

Merve Çört

Şinhua Ajansı’nın haberine göre Çin, uzaya “yapay ay” isimli bir uydu gönderecek ve bu uydu güneş ışığını alarak dünyaya yansıtacak kısacası bir nevi ay görevi üstlenecek, aydınlatma işlevi görecek.
Sıçuan eyaletine bağlı Çingdu kentinde yapılacak ve geliştirilecek olan yapay ay uydusunun 2020 yılında tamamlanması ve 2022 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor. Uydunun, güneş ışığını yansıtarak dünyayı aydınlatması için büyük, devasa aynalar barındıracak.
Sistem Bilimi Araştırma Enstitüsü Başkanı Çunfıng; dev aynalar yerleştirilecek olan uydunun tüm gün sürekli bir şekilde aydınlanma sağlayacağını ve yansıttığı ışık ile aydan daha parlak olacağını açıkladı. Uydunun yansıtacağı ışığın 3bin ila 6bin kilometre arası bir alanı aydınlatacağı söyleniyor.
Kör noktaları aydınlatabilecek güçte olması…
Yapay ayın aydınlatma ve ışık yoğunluğu ayarlarının insan eli ile ayarlanabileceğini ve dünyadan ise yıldız şeklinde görüneceği ifade ediliyor. Uydunun en büyük faydası elektrik masrafından tasarruf etmesi, yaklaşık 1,2 milyar yüen tutarında elektrik tasarrufu sağlayacak olması.
Elektrik kullanımında gidilecek olan tasarrufun yanı sıra bir diğer faydası ise elektrik aksaklığında veya doğal afet ve felaketler durumunda kör noktaları aydınlatabilecek güçte olması.                              
                             Bazı dengeleri bozabilir…
Sağlayacağı faydalar göz önüne alındığında çok güzel bir proje gibi görülse de bazı kesimler tarafından tepki ile karşılandı. Özellikle astronomik gözlemlere engel teşkil edebileceği ya da bazı dengeleri bozabileceği açısından pek de olumlu karşılanmıyor.
Yine de umarız ki bilime ve dünyaya faydalı olacak böyle büyük projeler tabi ki doğaya ve var olan dengemize zarar vermeyecek şekilde geliştirilir ve hayata geçirilirler…