Cumhurbaşkanı affetti, yargı vazgeçmedi! Pankart açan ODTÜ’lüler hakim karşısında

ODTÜ mezuniyet töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içerikli bir pankart taşındığı iddiasıyla açılan davada beş sanık hakim karşısına çıktı.

Pankart nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması başlatılmış, bu kapsamda dört kişi 11 Temmuz’da tutuklanmıştı. Öğrencilere bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Öğrenciler 10 Ağustos’ta tahliye edilirken, Erdoğan da davada yargılananları cumhurbaşkanlığı sarayında kabul etmişti. Erdoğan davayı çekmişti ancak dava düşürülmemişti.

“Karikatürün aklandığını gördük”

Ankara 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya pankartı taşıyan öğrenciler Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E.D., pankartın çıktısının alındığı kırtasiye sahibi Şahin D., pankartı otomobiliyle okula götüren Özge K. ve avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin ardından sanıkların savunmalarına geçildi.

Sanıklar Burak A., Dilan C.Y. ve Furkan E.D. aynı şekilde savunmaya yaparak şunları söyledi: “Savcılıkta verdiğimiz ifadeleri tekrar ediyoruz. Yaptığımız eylemin suç olduğunu bilmeden yaptık. İnternette karikatürü ararken daha önce hakkında dava açıldığı ve aklandığı yönünde haberler gördük. Karikatürün suç teşkil ettiğini bilmiyorduk. Üzgün ve pişmanız. Beratımızı istiyoruz.”

“Çıktıya dikkat etmedim”

Kırtasiye sahibi sanık Şahin D., pankartın taşınmasıyla ilgisinin olmadığını belirterek şunları kaydetti: “Ben esnafım. Söz konusu karikatürün çıktısı bizim işyerinden alınmış. Mezuniyet töreni nedeniyle o gün işyeri çok yoğundu. Alınan çıktıların içeriklerine dikkat etmem mümkün değil. Öğrencilerin hiçbirini tanımıyorum. Suçsuzum. Beratımı talep ediyorum.”

Üç öğrenciyi pankartla birlikte okula götüren Özge K. da, “Savcılıkta verdiğim ifade geçerlidir. Benim aracım olduğu için arkadaşları kırtasiyeden okula götürdüm. Pankartın içeriğini görmedim. Eyleme katılmadım. Suçsuzum. Beratımı talep ediyorum” dedi.

“Toplumsal mutabakat sağlandı”

Avukatlar da “eylemin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, öğrencilerin pankartın suç teşkil ettiğini bilmediklerini, Erdoğan’ın da şikayetini geri çekmesi nedeniyle mahkemenin oluşan bu toplumsal mutabakata destek yönünde bir karar vermesi gerektiğini” söyledi.

Sanık avukatları ayrıca öğrenciler Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E.D.’nin yurt dışına çıkış yasağı ile Şahin D. için konulan adli kontrol şartının kaldırılmasını talep etti. Avukatlar ayrıca beş sanığın da duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi.

Mahkeme, vareste ve yurt dışı yasağıyla ilgili talepleri kabul etti.

Mahkeme, Ankara başsavcılığına müzekkere yazılarak, 2005 yılında Penguen dergisinde yayınlanan karikatür nedeniyle derginin yöneticileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığı, açılmışsa sonucunun mahkemeye gönderilmesini isteyerek duruşmayı erteledi.

Erdoğan dava açmıştı

“Tayyipler alemi” karikatürü, yıllar önce de bir davaya konu olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanken 24 Şubat 2005’teki 127’nci sayısında karikatürü kapak yapan Penguen dergisine 40 bin liralık tazminat davası açmıştı.

“Karikatürist Musa Kart, ‘Tayyip Erdoğan kafalı kedi’ çizdiği için ceza aldı” üst başlıklı kapakta sekiz karikatürist, Kart’ın tazminata mahkum olmasını eleştirmek için ortak çizim yapmıştı.

O dönem Penguen’e yapılan suçlama “Kişilik haklarına saldırı” olmuştu. Erdoğan’ın dava talebi 2006’da reddedilmişti.