Titanic’e ücretli su altı gezisi yapmak ister miydiniz! İşte detaylar

Melis Ayvallı Neoluyoo Haber Müdürü

Titanic, derin deniz bakterileri tarafindan hızla tüketilirken, bir şirket, son bir kez enkazın ziyaret edilmesi için ücretli su altı gezisi düzenliyor.

kürek çektiğinde sadece beş yaşındaydı

Renata Rojas, babasının arkasından, Meksika’nın Cozumel sahilinde sular altında kürek çektiğinde sadece beş yaşındaydı.

Dalgaların arasından süzülürken, babası onu durdurur ve deniz tabanına bakmasını söyler…

Gördüğü o muhteşem şey, güneş ışığı tarafından aydınlatılan, batık bir düzlem.
Beyaz kumlara yaslanan güzelliği incelerken, şnorkelinden nefes alır…

O anda okyanus içinde sonsuz bir huzur keşfeder. “Neredeyse kocaman sonsuz bir alan açılıyor. Huzurun ta kendisi! ” şeklinde anlatıyor o günü, yıllar sonra.

Rojas’ın en büyük rüyasını gerçekleştirmesi bekleniyor

2019 yılında, bir Scuba eğitimi ve iyi bir bütçe sağlayarak, Rojas’ın en büyük rüyasını gerçekleştirmesi bekleniyor.  Titanic’in enkazını ziyaret etmek!

Uzmanlar, bu tüketimin, 20 yıldan biraz daha uzun süreceğini tahmin ediyor…

Bu, yıllar içinde gittikçe artan bir hayal halini alırken, pas oluşturan bakteriler hızla Titanic’i tüketmeye başlamıştır bile. Uzmanlar, bu tüketimin, 20 yıldan biraz daha uzun süreceğini tahmin ediyor.

Rojas’ın katıldığı seçkin, ücretli yolcuların bu grubunun, 2005’ten bu yana enkazı ilk görecekleri anlamına gelmediği gibi aynı zaman da en son görenler arasında da olacaklar.

Bilimsel bir süreç…

Bu keşif, ticari bir girişim olsa bile, aslında bilimsel bir süreç olacak. Grup, gelecek nesiller için Titanic’in hafızasını analiz etmek ve korumaya yönelik geliştirilecek 3D modelleme araçlarını kullanmayı hedefliyor.

14 Nisan 1912’de bir buzdağına çarpıp, Southampton’dan New York’a yaptığı ilk seferde, ikiye bölünüp, Newfoundland, (Kanada) kıyılarında yaklaşık 600km (370 mil) – 3.8km (2.5 mil) derinliğe batan Titanik faciasınde ortalama 1.500 kişi öldü.

70 yılı aşkın süredir denizin derinliklerinde

Derin deniz karanlığı içerisine yutulmuş bu enkaz 70 yılı aşkın süredir denizin derinliklerinde bakteriler Titanic’i yerken, milyonlarca buz saçağı şeklindeki oluşumları geride bırakıyor.

“Şimdi Titanic’te su üstünde olduğu zamankinden bile daha fazla hayat var” diyor mikrobik ekolojist ve enkazın altı kez ziyaretçisi olan Lori Johnston.

Sözü geçen “Paslıcanlar” tükettikleri ortamı oksitleyen bakterilerin yan ürünleri… Asitli, oksitlenmiş akışkan, yerçekimi ile aşağı doğru süzülür ve kırılgan paslanma dalları oluşturur.

Johnston, “Paslılar eşsizdir, çünkü oradaki baskın türler onlardır.” der.

“Tarihin bir parçası, bu yüzden o tarihi insanlara tekrar getirmek istiyorum”

Rojas, kendi içgörüsünü, yapacakları bu keşif gezisinde deneyimleyeceği yolculuğu paylaşmak için sabırsızlandığını belirtiyor.

“Çok rüya gören bir çocuktum. Bir rüyanız varsa ve büyük, aşılmaz görünüyorlarsa bile bunu gerçekleştirebilirsiniz” 

“Gitmeye hazırım!”