Yüzüklerin Efendisi ve intihar!

Altar Parssoy Neoluyoo Editörü

Fantastik edebiyat türünün ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen Yüzüklerin Efendisi serisi satır aralarında pek çok mesaj barındırıyor. Ben de geçen gün üç filmi ardı ardına izlerken küçük bir detay yakaladım. Ancak önce, hatırlatma amaçlı olarak birkaç kavrama değinmek istiyorum.

Yüzük Taşıyıcılığı

Sinema uyarlamalarında yüzük taşıyıcısı olarak Frodo Baggins ön plana çıksa da, yüzük taşıyıcısı tabiri, Sauron düştükten sonra yüzük ile etkileşim kuran herkesi kapsamakta. Doğal olarak, Kral İsildur, Smeagol, Bilbo Baggins, Frodo Baggins ve Samwise Gamgee ayrı ayrı yüzüğü taşıyıp, kullanarak yüzük taşıyıcısı unvanı aldılar.

Elfler Ve Hayat

Hem sinema hem de kitap versiyonunda Elfler pratikte ölümsüz sayılabilir. Doğal yollarla, yaşlanarak ölmeyen Elfler, yok edilemez değiller elbette. Öldürülebilir olmalarının yanı sıra, yaşam enerjileri tükendiğinde solmaktalar da. Elfler yaşam enerjileri tükenmeden Ölümsüz Topraklara gitmek için Gri Limanlar’dan gemilere binip Orta Dünyayı terk ediyorlar.

Son Elfler, Istari ve Gemiler

Serinin sonunda birkaç Elf hariç Orta Dünyadaki tüm Elfler dünyayı terk etmiş oluyorlar. Onlara Gandalf, Frodo ve Bilbo da katılıyor. Bu yolculuğu ilginç kılan şey Gandalf ve Hobbitlerin de bu yolculuğa davet edilmesi.

peki İntihar Bunun Neresinde?

Ölümsüz Toprakların bir cennet metaforu olması haricinde, Elflerin Orta Dünyadan ayrılabilmesinin tek saygın yolu da bu. Üstelik, gri rengi Tolkien fantazyasında hiçliğin rengi olarak kabul ediliyor. Ölümsüz varlıklar hiçlikten yola çıkıp cennete gidiyorlar. Burada intihar olgusu yüzük taşıyıcısı olan Hobbitlerin de gemiye kabul edilmesi ile başlıyor. Frodo ve Bilbo, savaşı, yıkımı ve kötülüğü simgeleyen bir yüzüğü yeterince taşıdıktan sonra huzurlu bir ölüme davet ediliyorlar.

Ya Sam?

Kitapta da Samwise Gamgee eşi öldükten sonra Gri Limanlar’dan son gemiye atlayıp ölümsüz topraklara yol alıyor.

Ama Neden?

Tolkien savaştan sonra günlük hayata uyum sağlamakta zorluk çeken insanların travma sonrası stres bozukluğuna ve intihar olgusuna değiniyor. Frodo’nun hiç iyileşmeyen yarası bu konuda bir metafor. Aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı sırasında asker olan Tolkien’in hiçbir savaşın mutlu sonla bitmeyeceğini bize söyleme şekli bu intihar. Merry ve Pippin’e “Her gözyaşı kederden değildir.” Diyen Gandalf, kahramanlarımızın huzuru ölümde bulmasının onlar açısından hüzünlü bir olay olmadığını söylemek istiyor olabilir.