Patlamış mısır tadında 13 kısa dizi, gel de izleme!

Bugünlerde uzun dizi izlemeye çok vaktimiz olmuyor. Uzun bir iş gününden sonra patlamış mısır keyfiyle izleyebileceğiniz 13 kısa dizi derledik. Sizi işinizden gücünüzden alıkoymayacak  fakat izlerken keyif alacağınız dizi mi arıyorsunuz? İşte size tavsiye.

The end of f***ing world

Bir Netflix yapımı olan The End of the F***ing World öldürme arzusu içinde bir psikopat olduğunu sanan ama aslında olmayan James (Alex Lawther), bağımsız ve kimseye ihtiyacı olmayan, bencil bir kız gibi davranan ama aslında içten içe birine çok ihtiyaç duyan ve fedakar Alyssa’nın (Jessica Barden) nasıl kendi ayrı yaşamlarını birleştirip yeni bir dünya yarattıktan sonra beraber o dünyanın sonuna ilerlediklerini konu ediniyor. Bu dizi, birbirlerinin kişisel hedef ve fikirlerinden habersiz, lakin ortak bir hedefe giden iki karakterin ilginç hikayesini ele alıyor.

patrick melrose

Showtime kanalında yayınlanan Patrick Melrose, Edward St. Aubyn’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış beş bölümden oluşan bir mini dizi… Yani hayranların yine Benedict’e çok bağlanmamasını öneriyoruz. Dizi iki bölümünü geride bıraktı bile. Patrick Melrose, çocukluk travmaları olan uyuşturucu bağımlısı ve zengin bir playboy. Dizi Patrick’in 1982 yılında babasının ölüm haberini alıp Londra’dan, New York’a gitmesiyle başlıyor. Telefonu açarken elinde babasının ona yaşattığı travma yüzünden alt üst olmuş yaşamının parçası bir uyuşturucu iğnesiyle, babasının ölüm haberini aldığında sevinçten gülmeye başlıyor. Tabii babasının ölümü içini biraz olsun soğutsa da yaşadıklarını unutturamıyor. Bu durum Patrick’in çocukluk anılarıyla yeniden yüzleşmesine neden oluyor. Özellikle de Patrick’in uyuşturucunun etkisinde olduğu sahnelerde çocukluğuna olan dönüşler görülmeye değer. Zihni o kadar ani geçişler yaşıyor ki Patrick’in onlara yetişmeye çalışmasını ve her bir anı çok yoğun yaşadığına onunla beraber şahit oluyoruz. O sahnelerde izleyenlerin tahmin edebileceği üzere ortaya Sherlock ile çok benzer manzaralar çıktığını söyleyebiliriz. Fotoğraf: ShowtimeDizinin konusu sizi zaten içine çekerken, daha ilk sahnelerden bunu daha da garantilemeyi başarıyorlar. Patrick’in babasının tabutunun başındaki ilk karşılaşma ve yüzleşme anında, “Umarım korkmuşsundur ve canın yanmıştır!” diyerek ağladığı sahnelerde Benedict Cumberbatch gerçekten unutulmaz bir performansa imza atmış. İlk bölüm babasının tam olarak neler yaptığını göremesek de Patrick’in parça parça olan anılarından bir sonuç çıkarıyoruz ve Patrick’in sözleri daha da anlamlanıyor: “Hiçbir insan, bir insana bunu yapmamalı.”Fotoğraf: ShowtimePatrick Melrose ile birlikte 1983 Londrasının yanı sıra 50’li yılların Fransasına doğru bir yolcuğa da çıkıyoruz.

Mosaic

Mosaic; yazar Olivia Lake’in öldürülmesiyle ve şüpheli Eric Neill’in cinayet sebebiyle hüküm giymesiyle başlıyor. Ancak Eric’in kız kardeşinin aklında bu cinayetle ilgili şüpheler vardır ve olayı yeniden araştırmaya karar verir. Biz de ilk bölümde Eric ve Olivia’nın yollarının nasıl kesiştiğini gösteren bir flashbackle maceraya ilk adımı atıyoruz. Ve olaylar başlıyor.

Picnic at hanging rock

Appleyard Koleji, öğrencileri için Sevgililer Günü’nde Hanging Rock adı verilen bölgeye gezi düzenler. Herkes güzel havanı tadını çıkarıp eğlenceli vakit geçirir. Fakat bir süre sonra üç kız öğrenci ve bir öğretmenin ortadan kaybolması herkesi tedirgin eder. Herkes onları bulmak için etrafı dolaşmaya başlar. Ama kimse onlara ulaşamaz. Joan Lindsay’ın aynı isimli romanından uyarlanan dizide, Natalie Dormer, Yael Stone, Lola Bessis, Sibylla Budd, Anna McGahan, Lily Sullivan, Madeleine Madden gibi isimler yer alıyor.

 

13 reasons why

17 yaşındaki lise öğrencisi Hannah Baker intihar etmiştir. Lisenin parlak öğrencilerinden Clay Jensen bir süre sonra kapısının önünde bir kutu bulur. Bu kutuda eski kasetler vardır. Hannah’ın sesiyle kaydedilen bu kasetler onu ölüme adım adım götüren sebepleri sıralamaktadır.

the alienist

19 yüzyılda, mental rahatsızlıktan muzdarip olanların kendi doğalarından uzaklaştıkları kabul edilirdi. Bu yüzden onlarla ilgili çalışmalar yapan uzmanlar da Alienist adıyla anılırlardı. Dizinin  merkezinde yer alan Dr. Laszlo Kreizler (Daniel Brühl), John Moore (Luke Evans) ve Sara Howard (Dakota Fanning) bir seri katilin peşine düşüyorlar. Küçük erkek çocukları oldukça vahşi bir yöntemle öldüren katilin yakalanmaya çalışılması ekseninde, toplumun değişime karşı direnişi ve sapkınlık olarak nitelendirilebilecek bazı olayların da gizli bir şekilde devam etmesi işleniyor.

ascension

1963’te ABD hükümeti, 100 erkek ve kadının 100 yıl sürecek ve insan ırkının hayatta kalmasını sağlayabilecek bir uzay yolculuğuna çıkacağı bir proje başlatmıştır. Fakat 50 yıl sonra, genç bir kadın gizemli bir şekilde ölmüştür. Bu ölümün araştırılması, projeye dahil olmuş insanların görevlerinin gerçek doğasını sorgulamalarını sağlamıştır. Bilim kurgu ve dram sevenlerin kaçırmaması gereken muhteşem bir dizi.

the sinner

 

Cora adında genç bir kadın, çok sayıda tanığın, kocasının ve kızının önünde bir yabancıyı bıçaklayarak ölüme terk etmiştir. Ama asıl sorun, bunu neden yaptığını bilmemesidir. Bir çırpıda bitireceğiniz bu dedektif hikayesinin ana fikri, polisin aceleyle suçlama yapmadan önce bir katilin bu dürtüsünün gerçek nedenini bulmaya çalışmasıdır.

the orville

raştırma gemisi Orville’in mürettabatı, uzayda çeşitli görevlere çıkmaktadır. Mürettabat, beklenmedik keşiflere giderken kozmik zorluklar, maceralar ve tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Esprili, mizah dolu ve nefes kesici anlarla dolu bu diziyi izlerken, Star Trek havasını fazlasıyla hissedeceksiniz.

birdsong

Endişeli ve duyarlı bir İngiliz olan Stephen, evli Fransız bir kadına aşık olmuştur. Savaş, hızlı ilişkilerini kesintiye uğratmıştır ve anıları, savaş sırasında Stephen’ın aklını kaçırmasını engellemektedir. Aşk, savaş ve aklın gücü hakkında inanılmaz derecede güzel bir mini dizi diyebiliriz

altered carbon

Dizi, 27. yüzyılda gerçekleşmektedir. İnsan kişilikleri dijital olarak depolanabilmektedir ve insanların yeni hayatlar yaşayabilmeleri için yeni bedenlere indirilebilmektedir. Fakat bu dünyanın bir sürü problemi vardır. 250 yıldan sonra yeni bir vücutta dirilen bir mahkûm, özgürlüğünü geri kazanmak için akılalmaz bir cinayeti çözmek zorundadır. Olağanüstü olaylardan hoşlanıyorsanız, kesinlikle bu fütüristik bilimkurgu hikayeyi beğeneceksiniz.

alias grace

İrlanda göçmeni bir hizmetçi olan Grace, işverenini öldürmekle suçlanmaktadır. Grace, cinayet gününde neler olduğunu hatırlayamıyordur ama tüm olgular onun aleyhinedir. Tutuklandıktan 10 yıl sonra Dr. Simon Jordan, Grace’in o gün olanları hatırlamasına yardım etmeye çalışmaktadır. Eminiz ki bu dizi sizde güçlü duygular uyandıracak ve kendiniz hakkında yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olacak.

Galeriler Yazarı: Cansu Konak