MHP dolar bozdurdu! Elde ettiği kar dudak uçuklattı

2018 yılı içinde 100.5 milyon dolar hazine yardımı alan MHP, bu yardımdan artan ve dolara çevirdiği tasarruflarını önceki gün TL’ye çevirdi. Peki MHP’nin bu işlemden kazancı ne kadar oldu?

MHP DÖVİZLERİNİ BOZDURDU

MHP Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MHP Genel Merkezi’nin döviz hesaplarını bozdurduğunu açıkladı. Devlet Bahçeli’nin talimatıyla, geçtiğimiz Cuma akşamı döviz hesaplarının Türk lirasına dönüştürülmesi kararını aldıklarını vurgulayan Karakaya, “İlk mesai günü olan Pazartesi günü itibarıyla döviz hesaplarının Türk lirasına dönüştürülmesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu işlemin amacına hizmet edebilmesi için bankaların nakit planlamaları başta olmak üzere, vade durumları ve diğer teknik konular da dikkate alınarak süreç en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Bu davranışın benzer kurum ve kuruluşlara da örnek olması dileğimle saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu. Ancak, kaç dolar bozdurulduğu hakkında bilgi verilmedi. Karakaya’nın MHP ‘nin kasasında hazine yardımı dışında para olmadığını açıklaması, MHP’nin 2018’de aldığı hazine yardımı miktarını ve kur değişiminden sağladığı kazancı da gündeme getirdi.

HAZİNE’DEN 100.5 MİLYON LİRA YARDIM ALDI

Bu yılın ocak ayında AKP’ye 139 milyon lira, CHP’ye 71 milyon lira, MHP ‘ye 33,5 milyon lira ve HDP’ye 30 milyon lira Hazine yardımı ödemesi yapıldı. Seçim kararının yürürlüğe girmesinin ardından Hazian ayında da AKP 278 milyon lira, CHP 142 milyon lira, MHP 67 milyon lira ve HDP de 60 milyon lira daha Hazine yardımı aldı.

MHP’NİN KÂRI NE KADAR?

MHP’nin 2018 yılı içinde aldığı 100.5 milyon liralık hazine yardımının ne kadarını seçim kampanyasında harcadığı ve ne kadarını dolara çevirdiği bilinmiyor. Ancak çok fazla miting yapmayan Bahçeli’nin hazine yardımının yaklaşık yarısını artırdığı düşünülürse, MHP’nin yaklaşık 50 milyon lirası bankalarda değerlendirildi. MHP bu paranın tamamıyla dolar aldıysa, kurdan büyük bir kâr elde ettiği hesaplanıyor. 15 Haziran 2015 itibariyle dolar/TL kuru 4.73 seviyesindeydi. MHP ‘nin doları bozdurduğu 14 Ağustos 2018’de ise dolar 6.80 TL’den işlem görüyordu.

22 MİLYON LİRA KAR ELDE ETMİŞ GÖRÜNÜYOR

Bu durumda MHP , Haziran ayında 4.73’ten 50 milyon TL’lik dolar alıp önceki gün 6.80’den bozdurduysa, dolar alım satımından yaklaşık 22 milyon TL kâr etmiş görünüyor.