ABD Savunma Bakanlığı’ndan kritik Türkiye açıklaması!

Türkiye ile ABD arasında yaşanan Rahip Brunson krizi nedeniyle karşılıklı yaptırım adımları atılırken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) “Müttefiklerimizle ilişkimizde bir değişiklik görmüyoruz” açıklaması yaptı.

DİPLOMATİK SORUNLAR ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ ETKİLEMEDİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon komutanlarından Felix Gedney , Türkiye ve ABD arasında son dönemde yaşanan diplomatik sorunların askeri ilişkileri etkilemediğini belirtti.. “Türkiye ve ABD arasında devam eden diplomatik sorunlar askeri olarak Türkiye ile ilişkinizi etkiledi mi? İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunda bir değişiklik gözlemliyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Gedney, “Hayır, Türkiyeli müttefiklerimizle ilişkimizde bir değişiklik görmüyoruz” yanıtını verdi.

“TÜRKİYE KIYMETLİ BİR NATO MÜTTEFİKİ”

Türkiye’nin koalisyon içerisinde önemli bir role sahip olduğuna işaret eden Gedney, “Onlar (Türkiye) askeri koalisyona, askeri birlikle destek veren bir ülke ve kıymetli bir NATO müttefiki ve aynı zamanda önemli bir bölgesel müttefik. Stratejik seviyede yaşananlar var, fakat profesyonel ilişkimizde operasyonel ve taktiksel anlamda bir değişiklik görmüyoruz” değerlendirmesini yaptı.